| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $571M | $536M | $443M | 6.6% | 28.8% |
| Op. Income | $21M | -$24M | -$14M | 185.6% | 245.4% |
| Gross Margin | 46.5% | 46.0% | 44.9% | 0.5pp | 1.6pp |
| Net Margin | 3.8% | -3.5% | -10.0% | 7.3pp | 13.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $-0.18 | $-0.43 | 205.6% | 144.2% |
| Free Cash Flow | $8M | -$51M | $52M | 115.5% | -84.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $571M |
| Cost of Revenue | $306M |
| GROSS PROFIT | $265M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $245M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $245M |
| Cost & Expenses | $550M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $363.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$86.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | -$812.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $571M |
| Cost of Revenue | $306M |
| GROSS PROFIT | $265M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $245M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $245M |
| Cost & Expenses | $550M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $363.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$86.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | -$812.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $64.0K |
| Other Non-Cash Items | $684.0K |
| Change in Working Capital | -$38M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $41M |
| Other Investing Activities | $16M |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$22M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $130M |
| Short-Term Investments | $102M |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $212M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $522M |
| PP&E (Net) | $206M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $59M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $297M |
| TOTAL ASSETS | $819M |
| Account Payables | $73M |
| Short-Term Debt | -$16M |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $70M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $228M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $130M |
| TOTAL LIABILITIES | $358M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $417M |
| Retained Earnings | $41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $461M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $461M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $819M |
| Total Debt | $147M |
| Net Debt | $18M |