| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.6B | — | $2.0B | — | -21.1% |
| Op. Income | -$155M | — | -$184M | — | 15.8% |
| Gross Margin | 42.4% | — | 43.9% | — | -1.5pp |
| Net Margin | -10.8% | — | -10.3% | — | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.50 | — | $-1.90 | — | 21.1% |
| Free Cash Flow | $39M | — | $9M | — | 329.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $917M |
| GROSS PROFIT | $676M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $831M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $831M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | -$155M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$149M |
| Income Tax Expense | $871.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$150M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$22M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$172M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$172M |
| D&A | $42M |
| EBIT | -$155M |
| EBITDA | -$113M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$172M |
| Depreciation & Amortization | $42M |
| Stock-Based Compensation | $104M |
| Deferred Income Tax | $236.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $79M |
| OPERATING CASH FLOW | $58M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $842.0K |
| Purchases of Investments | -$258.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $83M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $64M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$16M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | $109M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $239M |
| Short-Term Investments | $18M |
| Net Receivables | $673.0K |
| Inventory | $137M |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $425M |
| PP&E (Net) | $186M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $189M |
| TOTAL ASSETS | $614M |
| Account Payables | $99M |
| Short-Term Debt | -$9M |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $69M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $238M |
| Long-Term Debt | $125M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$122M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $129M |
| TOTAL LIABILITIES | $367M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $615M |
| Retained Earnings | -$338M |
| Treasury Stock | -$30M |
| Accum. Other Comp. Income | $527.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $247M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $247M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $614M |
| Total Debt | $155M |
| Net Debt | -$86M |