| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $198M | $188M | $136M | 5.6% | 45.7% |
| Op. Income | $65M | $71M | $77M | -8.5% | -15.5% |
| Gross Margin | 52.0% | 58.8% | 85.5% | -6.8pp | -33.5pp |
| Net Margin | 27.0% | 30.9% | 45.6% | -3.9pp | -18.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | $1.06 | $1.14 | -7.5% | -14.0% |
| Free Cash Flow | $38M | $54M | $56M | -30.0% | -32.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $198M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | $65M |
| Interest Income | $190M |
| Interest Expense | $88M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $65M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $65M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $198M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | $65M |
| Interest Income | $190M |
| Interest Expense | $88M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $65M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $65M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $53M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $982.0K |
| Deferred Income Tax | $263.0K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$633.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$468M |
| Sales/Maturities of Investments | $41M |
| Other Investing Activities | $21M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$407M |
| Net Debt Issuance | -$182M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | $673M |
| NET CASH FROM FINANCING | $476M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $107M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $960M |
| Short-Term Investments | $991M |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.0B |
| PP&E (Net) | $60M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $12.5B |
| Tax Assets | $66M |
| Other Non-Current Assets | $419M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13.1B |
| TOTAL ASSETS | $15.1B |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13.6B |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $13.7B |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $231M |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$59M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $500.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15.1B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $403M |