| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $188M | $165M | $121M | 13.7% | 54.9% |
| Op. Income | $71M | $84M | $71M | -15.9% | -0.5% |
| Gross Margin | 58.8% | 66.7% | 89.4% | -7.8pp | -30.6pp |
| Net Margin | 30.9% | 41.0% | 47.6% | -10.1pp | -16.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.06 | $1.24 | $1.06 | -14.5% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $54M | $72M | $69M | -25.4% | -21.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $77M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $117M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $181M |
| Interest Expense | $73M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $71M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $77M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $117M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $181M |
| Interest Expense | $73M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $71M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $58M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $808.0K |
| Deferred Income Tax | $49.0K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$538.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $31M |
| Other Investing Activities | $57M |
| NET CASH FROM INVESTING | $86M |
| Net Debt Issuance | -$139M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | $67M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$86M |
| FREE CASH FLOW | $54M |
| Net Change in Cash | $55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $864M |
| Short-Term Investments | $625M |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $60M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $12.5B |
| Tax Assets | $61M |
| Other Non-Current Assets | $388M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13.0B |
| TOTAL ASSETS | $14.6B |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13.1B |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $111M |
| TOTAL LIABILITIES | $13.2B |
| Common Stock | $54.0K |
| Additional Paid-In Capital | $230M |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $500.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.6B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $681M |