| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $79M | — | $79M | — | -0.1% |
| Op. Income | $11M | — | $9M | — | 24.9% |
| Gross Margin | 66.0% | — | 62.6% | — | 3.3pp |
| Net Margin | 8.9% | — | 7.0% | — | 1.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.22 | — | $0.19 | — | 15.8% |
| Free Cash Flow | $11M | — | $8M | — | 42.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$5.0K |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $900.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$5.0K |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | -$5.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $900.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $900.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$800.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$24M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$307M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$322M |
| Net Debt Issuance | $20M |
| Common Stock Repurchased | $7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $275M |
| NET CASH FROM FINANCING | $316M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $561.0K |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $105M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $15.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $113M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $71M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $87M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $87M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | $12M |