| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $79M | — | — | — | — |
| Op. Income | $9M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 62.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | 7.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.19 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $8M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $51M |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $51M |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$95M |
| Sales/Maturities of Investments | $37M |
| Other Investing Activities | -$239M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$299M |
| Net Debt Issuance | $73.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $289M |
| NET CASH FROM FINANCING | $302M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $0 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $72M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $72M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | -$7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $836M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $692M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $692M |
| Long-Term Debt | $73.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$73.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $764M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | $8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $72M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $72M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $836M |
| Total Debt | $73.0K |
| Net Debt | $73.0K |