| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $15M | $14M | 2.5% | 5.9% |
| Op. Income | $982.0K | $933.0K | $3M | 5.3% | -71.7% |
| Gross Margin | 57.3% | 57.8% | 76.8% | -0.5pp | -19.5pp |
| Net Margin | 5.2% | 5.2% | 20.1% | 0.0pp | -14.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.31 | $0.30 | $1.11 | 3.3% | -72.1% |
| Free Cash Flow | -$2M | $2M | -$288.0K | -226.6% | -733.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $982.0K |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $982.0K |
| Income Tax Expense | $187.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $795.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $795.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $790.0K |
| D&A | $404.0K |
| EBIT | $982.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $982.0K |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $982.0K |
| Income Tax Expense | $187.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $795.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $795.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $790.0K |
| D&A | $404.0K |
| EBIT | $982.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $795.0K |
| Depreciation & Amortization | $404.0K |
| Stock-Based Compensation | $98.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | $2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $120.0K |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$59.0K |
| Common Dividends Paid | -$486.0K |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $135M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $147M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $883M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $928M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $760.0K |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $907M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $923M |
| Long-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $974M |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | $74M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $101M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $101M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $56M |
| Net Debt | -$79M |