| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $14M | $13M | 3.1% | 13.7% |
| Op. Income | $933.0K | $1M | $3M | -31.0% | -65.6% |
| Gross Margin | 57.8% | 60.1% | 78.5% | -2.3pp | -20.7pp |
| Net Margin | 5.2% | 8.4% | 16.6% | -3.2pp | -11.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.30 | $0.47 | $0.83 | -36.2% | -63.9% |
| Free Cash Flow | $2M | $2M | $2M | -0.4% | -1.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $933.0K |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $933.0K |
| Income Tax Expense | $163.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $770.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $770.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $765.0K |
| D&A | $415.0K |
| EBIT | $933.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $933.0K |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $933.0K |
| Income Tax Expense | $163.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $770.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $770.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $765.0K |
| D&A | $415.0K |
| EBIT | $933.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $770.0K |
| Depreciation & Amortization | $415.0K |
| Stock-Based Compensation | $95.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$161.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $92.0K |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$10.0K |
| Common Stock Repurchased | -$5.0K |
| Common Dividends Paid | -$486.0K |
| Other Financing Activities | $90M |
| NET CASH FROM FINANCING | $90M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $88M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $138M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $892M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $179M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $719.0K |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $917M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $933M |
| Long-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $53M |
| TOTAL LIABILITIES | $986M |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | $74M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $101M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $101M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $56M |
| Net Debt | -$82M |