| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $118.0K | $33.0K | — | 257.6% | — |
| Op. Income | $34M | -$12M | — | 385.0% | — |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | 29571.2% | -33166.7% | — | 62737.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $2.05 | $-0.56 | — | 466.8% | — |
| Free Cash Flow | -$10M | -$10M | — | 2.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $118.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $118.0K |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$48M |
| Operating Expenses | -$34M |
| Cost & Expenses | -$34M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $691.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $4M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $243.0K |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $118.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $118.0K |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$48M |
| Operating Expenses | -$34M |
| Cost & Expenses | -$34M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $691.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $4M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $243.0K |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $243.0K |
| Stock-Based Compensation | $575.0K |
| Deferred Income Tax | $491.0K |
| Other Non-Cash Items | -$47M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$10M |