| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $469M | $457M | $581M | 2.7% | -19.3% |
| Op. Income | $102M | $94M | $215M | 8.2% | -52.6% |
| Gross Margin | 51.4% | 50.1% | 62.0% | 1.3pp | -10.6pp |
| Net Margin | 22.8% | 24.6% | 32.7% | -1.8pp | -9.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.79 | $0.83 | $1.36 | -4.8% | -41.9% |
| Free Cash Flow | $95M | $120M | $245M | -21.3% | -61.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $469M |
| Cost of Revenue | $228M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $69M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | $70M |
| Operating Expenses | $139M |
| Cost & Expenses | $367M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $141.0K |
| Other Income/Expenses | $38M |
| INCOME BEFORE TAX | $140M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | $107M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $107M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $107M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $140M |
| EBITDA | $158M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $469M |
| Cost of Revenue | $228M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $69M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | $70M |
| Operating Expenses | $139M |
| Cost & Expenses | $367M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $141.0K |
| Other Income/Expenses | $38M |
| INCOME BEFORE TAX | $140M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | $107M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $107M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $107M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $140M |
| EBITDA | $158M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $107M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $117.0K |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $114M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$22M |
| Sales/Maturities of Investments | $28M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$81M |
| Common Dividends Paid | -$58M |
| Other Financing Activities | -$904.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$119M |
| FREE CASH FLOW | $95M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $834M |
| Short-Term Investments | $32M |
| Net Receivables | $514M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $51M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $207M |
| Goodwill | $116M |
| Intangible Assets | $293M |
| Long-Term Investments | $186M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $76M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $887M |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $52M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $273M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $304M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $730M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$45M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $28M |
| Net Debt | -$806M |