| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.0B | — | $1.9B | — | 3.8% |
| Op. Income | $476M | — | $553M | — | -14.0% |
| Gross Margin | 52.5% | — | 56.7% | — | -4.2pp |
| Net Margin | 23.9% | — | 28.5% | — | -4.6pp |
| EPS (Diluted) | $3.46 | — | $3.81 | — | -9.2% |
| Free Cash Flow | $492M | — | $581M | — | -15.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.0B |
| Cost of Revenue | $946M |
| GROSS PROFIT | $1.0B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $281M |
| SG&A Expenses | $281M |
| Other Expenses | $288M |
| Operating Expenses | $570M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $476M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $749.0K |
| Other Income/Expenses | $134M |
| INCOME BEFORE TAX | $609M |
| Income Tax Expense | $134M |
| Net Income from Continuing Ops | $475M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $475M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $475M |
| D&A | $88M |
| EBIT | $476M |
| EBITDA | $561M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.0B |
| Cost of Revenue | $946M |
| GROSS PROFIT | $1.0B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $281M |
| SG&A Expenses | $281M |
| Other Expenses | $288M |
| Operating Expenses | $570M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $476M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $749.0K |
| Other Income/Expenses | $134M |
| INCOME BEFORE TAX | $609M |
| Income Tax Expense | $134M |
| Net Income from Continuing Ops | $475M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $475M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $475M |
| D&A | $88M |
| EBIT | $476M |
| EBITDA | $561M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $475M |
| Depreciation & Amortization | $88M |
| Stock-Based Compensation | $39M |
| Deferred Income Tax | -$46M |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $566M |
| Capital Expenditure | -$74M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$178M |
| Sales/Maturities of Investments | $161M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$90M |
| Net Debt Issuance | -$40M |
| Common Stock Repurchased | -$345M |
| Common Dividends Paid | -$110M |
| Other Financing Activities | -$868.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$437M |
| FREE CASH FLOW | $492M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $853M |
| Short-Term Investments | $32M |
| Net Receivables | $519M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $206M |
| Goodwill | $116M |
| Intangible Assets | $293M |
| Long-Term Investments | $239M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $72M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $930M |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $110M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $398M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $430M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $694M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$49M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | -$824M |