| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $3M | -3.7% | 31.9% |
| Op. Income | -$21M | -$21M | -$27M | 1.0% | 24.2% |
| Gross Margin | 52.1% | 49.0% | 7.5% | 3.1pp | 44.7pp |
| Net Margin | -479.5% | -474.4% | -743.8% | -5.1pp | 264.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | $-0.34 | $-0.35 | 2.9% | 5.7% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$12M | -$11M | -26.1% | -35.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $48.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$568.0K |
| Acquisitions (Net) | $107.0K |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $45M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $172M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $226M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $54M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $97M |
| TOTAL ASSETS | $322M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $540.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $20.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $34M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $720M |
| Retained Earnings | -$432M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $307.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $288M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $288M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $322M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$13M |