| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $162M | $161M | $136M | 0.7% | 18.5% |
| Op. Income | $0 | $102M | $85M | -100.0% | -100.0% |
| Gross Margin | 69.8% | 69.4% | 69.5% | 0.4pp | 0.3pp |
| Net Margin | -9.3% | 13.2% | -36.7% | -22.5pp | 27.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.09 | $-0.22 | -171.6% | 70.3% |
| Free Cash Flow | $3M | $70M | $108M | -96.3% | -97.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $162M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $102M |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $162M |
| OPERATING INCOME | $0 |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $455.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $48M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $83M |
| Capital Expenditure | -$81M |
| Acquisitions (Net) | $5M |
| Purchases of Investments | -$339.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $81M |
| Other Investing Activities | $55M |
| NET CASH FROM INVESTING | $60M |
| Net Debt Issuance | -$67M |
| Common Stock Repurchased | -$41.0K |
| Common Dividends Paid | -$69M |
| Other Financing Activities | -$7.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$136M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$39M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $5.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $499.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $128M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $129M |
| Long-Term Debt | $2.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$2.4B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $4.5B |
| Retained Earnings | -$1.7B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$780.0K |
| Other Equity | $40M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.4B |
| Total Debt | $2.4B |
| Net Debt | $2.3B |