| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $161M | $160M | $153M | 0.0% | 4.6% |
| Op. Income | $102M | $102M | $106M | -0.6% | -4.1% |
| Gross Margin | 69.4% | 70.3% | 74.8% | -1.0pp | -5.5pp |
| Net Margin | 13.2% | -5.9% | 11.0% | 19.1pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $-0.04 | $0.07 | 322.4% | 25.8% |
| Free Cash Flow | $70M | $68M | $77M | 3.0% | -8.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $161M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$80M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $326.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $102M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $161M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $102M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$80M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $326.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $102M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $44M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $70M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $19M |
| Common Stock Repurchased | -$306.0K |
| Common Dividends Paid | -$69M |
| Other Financing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$68M |
| FREE CASH FLOW | $70M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $5.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $996.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $122M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $123M |
| Long-Term Debt | $2.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$2.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $4.5B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $567.0K |
| Other Equity | $32M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.5B |
| Total Debt | $2.5B |
| Net Debt | $2.4B |