| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $768M | — | $447M | — | 72.0% |
| Op. Income | $134M | — | $138M | — | -2.8% |
| Gross Margin | 68.8% | — | 90.7% | — | -21.8pp |
| Net Margin | 13.5% | — | 23.8% | — | -10.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.23 | — | $1.66 | — | -25.9% |
| Free Cash Flow | $140M | — | $183M | — | -23.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $768M |
| Cost of Revenue | $239M |
| GROSS PROFIT | $529M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $216M |
| SG&A Expenses | $225M |
| Other Expenses | $169M |
| Operating Expenses | $394M |
| Cost & Expenses | $634M |
| OPERATING INCOME | $134M |
| Interest Income | $689M |
| Interest Expense | $201M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $104M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $104M |
| D&A | $423.0K |
| EBIT | $134M |
| EBITDA | $135M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $768M |
| Cost of Revenue | $239M |
| GROSS PROFIT | $529M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $216M |
| SG&A Expenses | $225M |
| Other Expenses | $169M |
| Operating Expenses | $394M |
| Cost & Expenses | $634M |
| OPERATING INCOME | $134M |
| Interest Income | $689M |
| Interest Expense | $201M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $104M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $104M |
| D&A | $423.0K |
| EBIT | $134M |
| EBITDA | $135M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $104M |
| Depreciation & Amortization | $423.0K |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | $41M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $151M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $142M |
| Purchases of Investments | -$101M |
| Sales/Maturities of Investments | $403M |
| Other Investing Activities | $94M |
| NET CASH FROM INVESTING | $527M |
| Net Debt Issuance | -$245M |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | -$61M |
| Other Financing Activities | -$116M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$433M |
| FREE CASH FLOW | $140M |
| Net Change in Cash | $245M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $453M |
| Short-Term Investments | $1.8B |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.3B |
| PP&E (Net) | $113M |
| Goodwill | $732M |
| Intangible Assets | $96M |
| Long-Term Investments | $10.6B |
| Tax Assets | $113M |
| Other Non-Current Assets | $642M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12.3B |
| TOTAL ASSETS | $14.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $375M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12.2B |
| Long-Term Debt | $156M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $164M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $321M |
| TOTAL LIABILITIES | $12.5B |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | $467M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | -$160M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.6B |
| Total Debt | $531M |
| Net Debt | $78M |