| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $2M | — | -44.6% |
| Op. Income | -$18M | — | -$20M | — | 9.6% |
| Gross Margin | -440.6% | — | 55.1% | — | -495.7pp |
| Net Margin | -1473.2% | — | -686.9% | — | -786.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | — | $-0.16 | — | -25.0% |
| Free Cash Flow | $0 | — | -$24M | — | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | -$5M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $427.0K |
| Interest Expense | $38.0K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$18M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$18M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $641.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $36M |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $57M |
| TOTAL ASSETS | $93M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $31M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $342M |
| Retained Earnings | -$270M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$530.0K |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $63M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $63M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $93M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$21M |