| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $17M | $28M | -54.2% | -72.3% |
| Op. Income | -$1M | $9M | $21M | -114.1% | -106.1% |
| Gross Margin | 9.7% | 66.8% | 84.2% | -57.1pp | -74.5pp |
| Net Margin | -19.5% | 50.6% | 76.5% | -70.1pp | -96.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $0.70 | $1.88 | -117.1% | -106.4% |
| Free Cash Flow | -$80M | -$146M | -$102M | 45.1% | 21.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $738.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$51 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $194.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $799M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$38M |
| Other Non-Cash Items | -$837M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$80M |
| Capital Expenditure | -$4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$97.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $10.1B |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$87.1B |
| Net Debt Issuance | $142M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $129M |
| FREE CASH FLOW | -$80M |
| Net Change in Cash | $49M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $95M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $101M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $895M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $901M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $638M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $651M |
| TOTAL LIABILITIES | $657M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $325M |
| Retained Earnings | $20M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $345M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $345M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $638M |
| Net Debt | $543M |