| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $8M | $18M | 55.6% | -35.3% |
| Op. Income | $1M | -$1M | $10M | 183.2% | -89.0% |
| Gross Margin | 33.1% | 9.7% | 71.7% | 23.4pp | -38.6pp |
| Net Margin | 8.0% | -19.5% | 43.4% | 27.6pp | -35.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.12 | $0.71 | 166.1% | -88.8% |
| Free Cash Flow | -$60M | -$80M | $30M | 24.9% | -304.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $128.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $948.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $948.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $948.4K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $128.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $948.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $948.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $948.4K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $948.4K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1.9K |
| Other Non-Cash Items | -$58M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$60M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$160M |
| Sales/Maturities of Investments | $95M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$65M |
| Net Debt Issuance | -$18M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | -$60M |
| Net Change in Cash | -$89M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $955M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $965M |
| TOTAL ASSETS | $973M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $620M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $632M |
| TOTAL LIABILITIES | $636M |
| Common Stock | $11.9K |
| Additional Paid-In Capital | $323M |
| Retained Earnings | $14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $337M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $337M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $973M |
| Total Debt | $620M |
| Net Debt | $617M |