| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | $1.8B | $1.6B | -3.2% | 6.9% |
| Op. Income | $65M | $76M | $24M | -14.3% | 165.6% |
| Gross Margin | 8.4% | 8.0% | 6.8% | 0.4pp | 1.7pp |
| Net Margin | 2.8% | 2.7% | 0.3% | 0.0pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.70 | $0.72 | $0.07 | -2.8% | 900.0% |
| Free Cash Flow | $67M | $50M | $119M | 32.2% | -44.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $143M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $65M |
| Interest Income | $244.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $71M |
| EBITDA | $98M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $143M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $65M |
| Interest Income | $244.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $71M |
| EBITDA | $98M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $47M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | $80.0K |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $81M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $26.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $67M |
| Net Change in Cash | $59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $575M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.5B |
| Inventory | $785M |
| Other Current Assets | $39M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.9B |
| PP&E (Net) | $580M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $260M |
| Other Non-Current Assets | $74M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $913M |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $1.1B |
| Short-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $159M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $320M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $261M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $617M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $6.3B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$3.6B |
| Treasury Stock | -$998M |
| Accum. Other Comp. Income | $41M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $391M |
| Net Debt | -$184M |