| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6.3B | — | $5.2B | — | 22.0% |
| Op. Income | $205M | — | -$5M | — | 4498.6% |
| Gross Margin | 7.6% | — | 6.2% | — | 1.4pp |
| Net Margin | 1.9% | — | -2.6% | — | 4.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.48 | — | $-1.65 | — | 189.7% |
| Free Cash Flow | -$160M | — | $131M | — | -221.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6.3B |
| Cost of Revenue | $5.8B |
| GROSS PROFIT | $483M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $253M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $255M |
| Cost & Expenses | $6.1B |
| OPERATING INCOME | $205M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $108M |
| Other Income/Expenses | -$66M |
| INCOME BEFORE TAX | $139M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $122M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $122M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $122M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $247M |
| EBITDA | $324M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6.3B |
| Cost of Revenue | $5.8B |
| GROSS PROFIT | $483M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $253M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $255M |
| Cost & Expenses | $6.1B |
| OPERATING INCOME | $205M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $108M |
| Other Income/Expenses | -$66M |
| INCOME BEFORE TAX | $139M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $122M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $122M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $122M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $247M |
| EBITDA | $324M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $122M |
| Depreciation & Amortization | $90M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | -$299M |
| OPERATING CASH FLOW | -$78M |
| Capital Expenditure | -$81M |
| Acquisitions (Net) | -$15M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $31M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$64M |
| Net Debt Issuance | -$155M |
| Common Stock Repurchased | -$759.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$163M |
| FREE CASH FLOW | -$160M |
| Net Change in Cash | -$306M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $592M |
| Short-Term Investments | $791.0K |
| Net Receivables | $1.0B |
| Inventory | $844M |
| Other Current Assets | $134M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.6B |
| PP&E (Net) | $570M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $712M |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $923M |
| Short-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $140M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $148M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $797.0K |
| Additional Paid-In Capital | $6.0B |
| Retained Earnings | -$5.2B |
| Treasury Stock | -$215M |
| Accum. Other Comp. Income | $54M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $662M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $662M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $714M |