| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $199M | $186M | $149M | 6.8% | 33.1% |
| Op. Income | -$79M | -$81M | -$100M | 1.5% | 20.9% |
| Gross Margin | 74.5% | 73.1% | 70.6% | 1.4pp | 3.9pp |
| Net Margin | -34.8% | -37.6% | -59.9% | 2.8pp | 25.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.23 | $-0.31 | 4.3% | 29.0% |
| Free Cash Flow | -$5M | $34M | -$15M | -116.3% | 63.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $199M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $148M |
| R&D Expenses | $64M |
| Selling & Marketing | $120M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $164M |
| Other Expenses | $300.0K |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $278M |
| OPERATING INCOME | -$79M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $36.0K |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$67M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$69M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$69M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$67M |
| EBITDA | -$57M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$69M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $65M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$196M |
| Sales/Maturities of Investments | $194M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $15M |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $206M |
| Short-Term Investments | $502M |
| Net Receivables | $155M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $121M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $630M |
| Intangible Assets | $120M |
| Long-Term Investments | $417M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $78M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $400M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $588M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $103M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $126M |
| TOTAL LIABILITIES | $713M |
| Common Stock | $32.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.1B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | -$186M |