| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $186M | $174M | $133M | 7.0% | 39.7% |
| Op. Income | -$81M | -$81M | -$115M | 0.8% | 30.1% |
| Gross Margin | 73.1% | 72.3% | 68.1% | 0.8pp | 5.0pp |
| Net Margin | -37.6% | -41.3% | -80.1% | 3.7pp | 42.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $-0.24 | $-0.37 | 4.2% | 37.8% |
| Free Cash Flow | $34M | -$11M | -$32M | 414.6% | 206.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $186M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $136M |
| R&D Expenses | $58M |
| Selling & Marketing | $116M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $158M |
| Other Expenses | -$39.0K |
| Operating Expenses | $217M |
| Cost & Expenses | $267M |
| OPERATING INCOME | -$81M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $36.0K |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$69M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$70M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$70M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$70M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$78M |
| EBITDA | -$67M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$70M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $59M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$62M |
| Purchases of Investments | -$247M |
| Sales/Maturities of Investments | $211M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$106M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | -$58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $199M |
| Short-Term Investments | $574M |
| Net Receivables | $134M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $118M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $75M |
| Goodwill | $630M |
| Intangible Assets | $127M |
| Long-Term Investments | $336M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $76M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $391M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $566M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $102M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $128M |
| TOTAL LIABILITIES | $694M |
| Common Stock | $32.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.0B |
| Retained Earnings | -$1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$177M |