| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $379M | — | — | — | — |
| Op. Income | $35M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 2.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.26 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $116M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $379M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $379M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $296M |
| SG&A Expenses | $296M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $343M |
| Cost & Expenses | $343M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $73M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$63M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $379M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $379M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $296M |
| SG&A Expenses | $296M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $343M |
| Cost & Expenses | $343M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $73M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$63M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $30M |
| Stock-Based Compensation | $40M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $119M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$109M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$251.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$112M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | -$57.0K |
| Other Financing Activities | $94M |
| NET CASH FROM FINANCING | $83M |
| FREE CASH FLOW | $116M |
| Net Change in Cash | $90M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $387M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $211M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2.4B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.0B |
| PP&E (Net) | $100M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $574M |
| Long-Term Investments | $45M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $419M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $5.5B |
| Account Payables | $84M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $305M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.9B |
| Common Stock | $259.0K |
| Additional Paid-In Capital | $349M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $344M |
| Minority Interest | $251M |
| TOTAL EQUITY | $595M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.5B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.3B |