| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $246M | — | — | — | — |
| Op. Income | $51M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 20.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.47 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $98M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $246M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $246M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $179M |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $195M |
| Cost & Expenses | $195M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $68M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $246M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $246M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $179M |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $195M |
| Cost & Expenses | $195M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $68M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $50M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $254.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $34M |
| OPERATING CASH FLOW | $100M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$129.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$66M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$36.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$74M |
| FREE CASH FLOW | $98M |
| Net Change in Cash | $24M |