| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $13M | $22M | 16.8% | -33.8% |
| Op. Income | -$6M | -$2M | -$3M | -126.2% | -98.1% |
| Gross Margin | 39.3% | 38.5% | 35.0% | 0.8pp | 4.3pp |
| Net Margin | -46.5% | -41.0% | -134.9% | -5.5pp | 88.3pp |
| EPS (Diluted) | $-32.20 | $-26.60 | $-190.05 | -21.1% | 83.1% |
| Free Cash Flow | $1M | $16M | $6M | -90.6% | -73.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $821.0K |
| Selling & Marketing | $21.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $680.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | -$75.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $438.0K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$32 |
| EPS Diluted | -$32 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $438.0K |
| Stock-Based Compensation | $82.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$582.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$569.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$582.0K |
| Net Debt Issuance | $1.0K |
| Common Stock Repurchased | $194.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$229.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34.0K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $547.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $92M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $95M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $122M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $91M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $104M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $124M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $179M |
| Retained Earnings | -$179M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $122M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | $18M |