| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $12M | $17M | 5.9% | -27.9% |
| Op. Income | -$2M | -$11M | -$2M | 77.2% | -4.9% |
| Gross Margin | 38.5% | 39.9% | 38.2% | -1.4pp | 0.3pp |
| Net Margin | -41.0% | -101.8% | -17.8% | 60.7pp | -23.2pp |
| EPS (Diluted) | $-26.60 | $-65.80 | $-21.00 | 59.6% | -26.7% |
| Free Cash Flow | $16M | -$13M | $4M | 217.8% | 260.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $815.0K |
| Selling & Marketing | $42.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $582.0K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $586.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $591.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$27 |
| EPS Diluted | -$27 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $591.0K |
| Stock-Based Compensation | $136.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $337.0K |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$581.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$554.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$581.0K |
| Net Debt Issuance | -$4.0K |
| Common Stock Repurchased | -$4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8.0K |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $851.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $91M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $96M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $20M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32M |
| TOTAL ASSETS | $127M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $15.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $96M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $100M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $178M |
| Retained Earnings | -$173M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $127M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | $17M |