| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $17M | $17M | 1.2% | 1.3% |
| Op. Income | $3M | $4M | $7M | -13.6% | -53.1% |
| Gross Margin | 76.0% | 79.1% | 96.2% | -3.1pp | -20.2pp |
| Net Margin | 14.2% | 16.5% | 30.2% | -2.3pp | -16.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.13 | $0.24 | -7.7% | -50.0% |
| Free Cash Flow | $115.0K | $7M | $4M | -98.3% | -97.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $355.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $697.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $654.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $355.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $697.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $654.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $654.0K |
| Stock-Based Compensation | -$70.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$82.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | -$17.0K |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $115.0K |
| Net Change in Cash | $906.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $194M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $244M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $325.0K |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| Long-Term Debt | $170M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $878.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $173M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $211.0K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | $121M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $152M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $152M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $172M |
| Net Debt | $141M |