| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | — | $63M | — | 8.5% |
| Op. Income | $24M | — | $28M | — | -16.3% |
| Gross Margin | 92.9% | — | 103.9% | — | -11.0pp |
| Net Margin | 26.6% | — | 34.9% | — | -8.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.83 | — | $0.98 | — | -15.3% |
| Free Cash Flow | $9M | — | $13M | — | -34.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $923.0K |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $923.0K |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $390.0K |
| Deferred Income Tax | -$144.0K |
| Other Non-Cash Items | -$136.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$82M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | -$23M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$76M |
| Net Debt Issuance | $124M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$269M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$157M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | -$219M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $211M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $255M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $379.0K |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| Long-Term Debt | $151M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $625.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $154M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $212.0K |
| Additional Paid-In Capital | $56M |
| Retained Earnings | $118M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $155M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $155M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $153M |
| Net Debt | $131M |