| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | — | $59M | — | 5.3% |
| Op. Income | $28M | — | $13M | — | 110.2% |
| Gross Margin | 103.9% | — | 83.6% | — | 20.2pp |
| Net Margin | 34.9% | — | 17.6% | — | 17.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | — | $0.47 | — | 108.5% |
| Free Cash Flow | $13M | — | $21M | — | -35.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | -$2M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $614.0K |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $50M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | -$2M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $614.0K |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $50M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $319.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$225M |
| Sales/Maturities of Investments | $47M |
| Other Investing Activities | -$41M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$222M |
| Net Debt Issuance | -$46.0K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $188M |
| NET CASH FROM FINANCING | $181M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $242M |
| Short-Term Investments | $166M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $425M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $529.0K |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $555.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $221.0K |
| Additional Paid-In Capital | $62M |
| Retained Earnings | $105M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $157M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $157M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | -$213M |