| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | 3.9% | 31.9% |
| Op. Income | $710.0K | -$495.7K | $302.5K | 243.2% | 134.7% |
| Gross Margin | 41.8% | 42.0% | 35.8% | -0.2pp | 6.0pp |
| Net Margin | 30.9% | -19.7% | 15.6% | 50.6pp | 15.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.21 | $-0.13 | $0.08 | 262.7% | 160.7% |
| Free Cash Flow | $90.7K | $953.7K | -$54.4K | -90.5% | 266.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $942.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $91.3K |
| General & Administrative | $141.1K |
| SG&A Expenses | $232.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $232.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $710.0K |
| Interest Income | $19.0K |
| Interest Expense | $35.0K |
| Other Income/Expenses | $2.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $696.7K |
| Income Tax Expense | $422 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $696.3K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $696.3K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $804.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $942.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $91.3K |
| General & Administrative | $141.1K |
| SG&A Expenses | $232.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $232.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $710.0K |
| Interest Income | $19.0K |
| Interest Expense | $35.0K |
| Other Income/Expenses | $2.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $696.7K |
| Income Tax Expense | $422 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $696.3K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $696.3K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $804.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $696.3K |
| Depreciation & Amortization | $73.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $422 |
| Other Non-Cash Items | -$44 |
| Change in Working Capital | -$662.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $107.0K |
| Capital Expenditure | -$16.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$289.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$289.7K |
| FREE CASH FLOW | $90.7K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $493.4K |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $334.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $10.5K |
| Other Non-Current Assets | $20.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $448.1K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $40.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $295.8K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $849.8K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$3M |