| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $2M | — | 13.9% |
| Op. Income | -$495.7K | — | $322.9K | — | -253.5% |
| Gross Margin | 42.0% | — | 35.0% | — | 7.0pp |
| Net Margin | -19.7% | — | 11.3% | — | -31.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | — | $0.07 | — | -297.9% |
| Free Cash Flow | $953.7K | — | $399.1K | — | 139.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $911.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $141.5K |
| General & Administrative | $417.2K |
| SG&A Expenses | $558.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $558.7K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$495.7K |
| Interest Income | $16.0K |
| Interest Expense | $46.5K |
| Other Income/Expenses | -$65.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$561.1K |
| Income Tax Expense | -$132.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$428.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$428.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$428.2K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$200.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$428.2K |
| Depreciation & Amortization | $313.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$132.9K |
| Other Non-Cash Items | $864.9K |
| Change in Working Capital | $465.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$129.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$129.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$456.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$233.2K |
| FREE CASH FLOW | $953.7K |
| Net Change in Cash | $803.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $737.2K |
| Inventory | $568.9K |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $340.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $11.3K |
| Other Non-Current Assets | $34.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $575.4K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $207.9K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $41.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $298.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $856.1K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$747.5K |