| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $10M | — | -28.3% |
| Op. Income | -$353.7K | — | $526.2K | — | -167.2% |
| Gross Margin | 7.7% | — | 15.7% | — | -8.1pp |
| Net Margin | -5.9% | — | 4.1% | — | -10.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | — | $0.12 | — | -204.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$646.4K | — | -163.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $526.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$5M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $879.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $879.8K |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$353.7K |
| Interest Income | $3.3K |
| Interest Expense | $139.8K |
| Other Income/Expenses | -$2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$492.1K |
| Income Tax Expense | -$86.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$405.3K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$405.3K |
| D&A | $777.1K |
| EBIT | -$353.7K |
| EBITDA | $426.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$405.3K |
| Depreciation & Amortization | $777.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$86.9K |
| Other Non-Cash Items | $105.6K |
| Change in Working Capital | -$219.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $170.7K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$120.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $427.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $179.9K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $234.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $572.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $615.3K |
| Inventory | $962.7K |
| Other Current Assets | $64 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $219.7K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $511.2K |
| Tax Assets | $113.7K |
| Other Non-Current Assets | $960.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $553.6K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $149.2K |
| Other Current Liabilities | $418.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $534.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $534.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $284.8K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $3M |
| Accum. Other Comp. Income | $21.2K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $5.9K |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |