| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $9M | — | 6.5% |
| Op. Income | $526.2K | — | $1M | — | -59.0% |
| Gross Margin | 15.7% | — | 22.2% | — | -6.5pp |
| Net Margin | 4.1% | — | 10.5% | — | -6.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | — | $0.29 | — | -59.1% |
| Free Cash Flow | -$646.4K | — | -$2M | — | 68.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$6M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $978.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $978.0K |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $526.2K |
| Interest Income | $14.7K |
| Interest Expense | $85.4K |
| Other Income/Expenses | -$3.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $451.8K |
| Income Tax Expense | $63.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $388.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $388.3K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $388.3K |
| D&A | $548.8K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$6M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $978.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $978.0K |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $526.2K |
| Interest Income | $14.7K |
| Interest Expense | $85.4K |
| Other Income/Expenses | -$3.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $451.8K |
| Income Tax Expense | $63.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $388.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $388.3K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $388.3K |
| D&A | $548.8K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $388.3K |
| Depreciation & Amortization | $548.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$37.4K |
| Other Non-Cash Items | $103.0K |
| Change in Working Capital | $708.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $716.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $106.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$390.6K |
| FREE CASH FLOW | -$646.4K |
| Net Change in Cash | -$322.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $338.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $825.1K |
| Inventory | $654.2K |
| Other Current Assets | $418.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $219.8K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $573.5K |
| Tax Assets | $42.7K |
| Other Non-Current Assets | $950.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $498.4K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $159.6K |
| Other Current Liabilities | $347.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $106.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $106.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $284.9K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $4M |
| Accum. Other Comp. Income | $22.7K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |