| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $6M | — | 29.3% |
| Op. Income | $1M | — | $1M | — | 21.1% |
| Gross Margin | 23.5% | — | 25.2% | — | -1.7pp |
| Net Margin | 15.5% | — | 16.5% | — | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $4.59 | — | $0.45 | — | 921.1% |
| Free Cash Flow | $342.5K | — | $132.8K | — | 157.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $458.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $458.7K |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $6.8K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $60.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $14.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $439.3K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $458.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $458.7K |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $6.8K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $60.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $14.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $439.3K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $439.3K |
| Stock-Based Compensation | $13.7K |
| Deferred Income Tax | $14.2K |
| Other Non-Cash Items | -$6.4K |
| Change in Working Capital | -$618.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$751.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$61.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$813.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$156.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $342.5K |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $444.3K |
| Other Current Assets | $363.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $191.9K |
| Intangible Assets | $2.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $19.6K |
| Other Non-Current Assets | $690.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $239.4K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $367.9K |
| Other Current Liabilities | $367.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $248.8K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $3M |
| Accum. Other Comp. Income | $33.3K |
| Other Equity | $6M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$253.5K |