| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | $1M | — | 340.6% |
| Op. Income | $1M | — | $219.0K | — | 451.1% |
| Gross Margin | 25.2% | — | 21.3% | — | 3.9pp |
| Net Margin | 16.5% | — | 17.3% | — | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.45 | — | $0.01 | — | 3384.2% |
| Free Cash Flow | $133.0K | — | $67.1K | — | 98.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $386.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $386.0K |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $127.5K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $72.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $435.2K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $386.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $386.0K |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $127.5K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $72.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $435.2K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $435.2K |
| Stock-Based Compensation | -$585 |
| Deferred Income Tax | -$1.0K |
| Other Non-Cash Items | $17.8K |
| Change in Working Capital | -$699.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $796.9K |
| Capital Expenditure | -$663.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $88.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$575.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $286.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$193.5K |
| FREE CASH FLOW | $133.0K |
| Net Change in Cash | $27.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $135.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $843.4K |
| Inventory | $455.0K |
| Other Current Assets | $32.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $187.8K |
| Intangible Assets | $3.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $26.9K |
| Other Non-Current Assets | $575.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $194.1K |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $354.3K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1M |
| Accum. Other Comp. Income | $248.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $4M |