| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $8M | $8M | -1.5% | 4.2% |
| Op. Income | -$89.9K | $50.1K | -$4.9K | -279.6% | -1738.5% |
| Gross Margin | 33.3% | 32.4% | 31.8% | 0.9pp | 1.5pp |
| Net Margin | -1.1% | 0.6% | -0.0% | -1.7pp | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.00 | $-0.00 | -278.9% | -15652.5% |
| Free Cash Flow | -$359.7K | $1M | $1M | -127.0% | -132.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $732.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$89.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$88.7K |
| Income Tax Expense | $127 |
| Net Income from Continuing Ops | -$88.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$88.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$88.9K |
| D&A | $2.7K |
| EBIT | -$88.8K |
| EBITDA | -$86.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$88.9K |
| Depreciation & Amortization | $2.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $221.6K |
| Change in Working Capital | -$487.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$351.6K |
| Capital Expenditure | -$8.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$27.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $156.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $128.6K |
| FREE CASH FLOW | -$359.7K |
| Net Change in Cash | -$229.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $270.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $20.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $906 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $21.7K |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $26.5K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | -$21M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$119.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$11M |