| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $8M | $7M | -2.0% | 5.5% |
| Op. Income | -$4.9K | -$11.2K | -$183.4K | 56.2% | 97.3% |
| Gross Margin | 31.8% | 31.6% | 29.8% | 0.3pp | 2.0pp |
| Net Margin | -0.0% | 0.1% | -1.0% | -0.2pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.00 | $-0.00 | -104.3% | 99.3% |
| Free Cash Flow | $1M | -$313.5K | -$5.4K | 455.4% | 20716.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $537.8K |
| Selling & Marketing | $692.1K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $8.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$4.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$584 |
| Income Tax Expense | -$25 |
| Net Income from Continuing Ops | -$559 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$559 |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$559 |
| D&A | $34.2K |
| EBIT | -$676 |
| EBITDA | $33.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$559 |
| Depreciation & Amortization | $34.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $143.1K |
| Change in Working Capital | $937.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$53.1K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$53.1K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $83.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $89.8K |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $26.0K |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | -$21M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$125.0K |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $79.3K |
| Net Debt | -$9M |