| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $9M | $8M | 0.4% | 10.7% |
| Op. Income | -$329.4K | $179.6K | -$481.8K | -283.4% | 31.6% |
| Gross Margin | 39.0% | 38.6% | 36.0% | 0.5pp | 3.0pp |
| Net Margin | -2.9% | 2.5% | -6.1% | -5.4pp | 3.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.01 | $-0.02 | -223.4% | 48.1% |
| Free Cash Flow | $899.5K | $105.2K | -$268.0K | 755.1% | 435.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $922.1K |
| Selling & Marketing | $666.6K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$77.8K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$329.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $74.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$254.7K |
| Income Tax Expense | $782 |
| Net Income from Continuing Ops | -$255.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$255.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$255.5K |
| D&A | $6.3K |
| EBIT | -$329.4K |
| EBITDA | -$323.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$255.5K |
| Depreciation & Amortization | $6.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $608.7K |
| Change in Working Capital | $555.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $914.7K |
| Capital Expenditure | -$15.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$30.7K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$30.7K |
| FREE CASH FLOW | $899.5K |
| Net Change in Cash | $874.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $343.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $55.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $298.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $353.5K |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $29.2K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$120.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$11M |