| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $9M | $8M | 1.4% | 12.2% |
| Op. Income | $179.6K | -$352.3K | -$366.5K | 151.0% | 149.0% |
| Gross Margin | 38.6% | 38.3% | 34.4% | 0.3pp | 4.2pp |
| Net Margin | 2.5% | -5.1% | -4.8% | 7.6pp | 7.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.02 | $-0.01 | 146.7% | 154.2% |
| Free Cash Flow | $105.2K | -$24.5K | -$75.9K | 528.9% | 238.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $875.3K |
| Selling & Marketing | $521.2K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $78.3K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $179.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $39.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $218.7K |
| Income Tax Expense | $4.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $214.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $214.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $214.6K |
| D&A | $5.8K |
| EBIT | $252.1K |
| EBITDA | $258.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $875.3K |
| Selling & Marketing | $521.2K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $78.3K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $179.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $39.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $218.7K |
| Income Tax Expense | $4.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $214.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $214.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $214.6K |
| D&A | $5.8K |
| EBIT | $252.1K |
| EBITDA | $258.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $214.6K |
| Depreciation & Amortization | $5.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $243.6K |
| Change in Working Capital | -$355.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $108.9K |
| Capital Expenditure | -$3.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$297.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$301.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$18.1K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$18.1K |
| FREE CASH FLOW | $105.2K |
| Net Change in Cash | -$215.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $205.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $45.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $298.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $344.2K |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $27.3K |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$127.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$10M |