| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $208M | $205M | $190M | 1.4% | 9.2% |
| Op. Income | $5M | $10M | -$52M | -46.2% | 110.1% |
| Gross Margin | 70.7% | 70.3% | 69.5% | 0.4pp | 1.2pp |
| Net Margin | 3.1% | 0.7% | -35.1% | 2.5pp | 38.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $0.02 | $-1.10 | 550.0% | 111.8% |
| Free Cash Flow | $33M | $30M | $30M | 7.0% | 9.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $208M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $147M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $76M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $538.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $208M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $147M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $76M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $538.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $29M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$94.0K |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $33M |
| Capital Expenditure | -$280.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$65M |
| Sales/Maturities of Investments | $75M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | $38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $237M |
| Short-Term Investments | $206M |
| Net Receivables | $146M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $674M |
| PP&E (Net) | $86M |
| Goodwill | $536M |
| Intangible Assets | $84M |
| Long-Term Investments | $51M |
| Tax Assets | $1.0K |
| Other Non-Current Assets | $95M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $852M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue | $437M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $579M |
| Long-Term Debt | $886M |
| Deferred Revenue NC | $28M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $627.0K |
| Additional Paid-In Capital | $952M |
| Retained Earnings | -$1000M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$851.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$53M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | $784M |