| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $778M | — | $685M | — | 13.5% |
| Op. Income | -$81M | — | -$112M | — | 27.7% |
| Gross Margin | 70.2% | — | 68.7% | — | 1.5pp |
| Net Margin | -19.2% | — | -18.2% | — | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.46 | — | $-2.13 | — | -15.5% |
| Free Cash Flow | $100M | — | $58M | — | 72.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $778M |
| Cost of Revenue | $232M |
| GROSS PROFIT | $546M |
| R&D Expenses | $177M |
| Selling & Marketing | $313M |
| General & Administrative | $84M |
| SG&A Expenses | $397M |
| Other Expenses | $53M |
| Operating Expenses | $627M |
| Cost & Expenses | $858M |
| OPERATING INCOME | -$81M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $65M |
| Other Income/Expenses | -$69M |
| INCOME BEFORE TAX | -$150M |
| Income Tax Expense | -$518.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$149M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$149M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$149M |
| D&A | $46M |
| EBIT | -$85M |
| EBITDA | -$39M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$149M |
| Depreciation & Amortization | $46M |
| Stock-Based Compensation | $108M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $105M |
| Change in Working Capital | $351.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $104M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$35M |
| Purchases of Investments | -$277M |
| Sales/Maturities of Investments | $153M |
| Other Investing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$179M |
| Net Debt Issuance | $73M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $80M |
| FREE CASH FLOW | $100M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $214M |
| Short-Term Investments | $170M |
| Net Receivables | $165M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $86M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $634M |
| PP&E (Net) | $94M |
| Goodwill | $536M |
| Intangible Assets | $95M |
| Long-Term Investments | $56M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $89M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $871M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $456M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $570M |
| Long-Term Debt | $930M |
| Deferred Revenue NC | $33M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $617.0K |
| Additional Paid-In Capital | $898M |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$118M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$118M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | $811M |