| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $867M | $761M | $865M | 13.9% | 0.2% |
| Op. Income | -$250M | -$147M | $21M | -70.0% | -1269.7% |
| Gross Margin | 42.0% | 46.9% | 43.9% | -4.8pp | -1.8pp |
| Net Margin | -27.4% | -16.0% | 2.7% | -11.3pp | -30.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.70 | $-0.88 | $0.17 | -93.2% | -1100.0% |
| Free Cash Flow | -$58M | -$30M | -$37M | -95.2% | -54.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $867M |
| Cost of Revenue | $503M |
| GROSS PROFIT | $364M |
| R&D Expenses | $221M |
| Selling & Marketing | $298M |
| General & Administrative | $96M |
| SG&A Expenses | $394M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $614M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | -$250M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$238M |
| Income Tax Expense | -$975.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$237M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$237M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$237M |
| D&A | $27M |
| EBIT | -$236M |
| EBITDA | -$209M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$237M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $104M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $88M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$65M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$65M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$58M |
| Net Change in Cash | -$58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2.0B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $761M |
| Inventory | $107M |
| Other Current Assets | $135M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.0B |
| PP&E (Net) | $857M |
| Goodwill | $162M |
| Intangible Assets | $352M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $78M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $4.4B |
| Account Payables | $165M |
| Short-Term Debt | $80M |
| Deferred Revenue | $88M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $28M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $70M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $683M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$588M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$292.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.4B |
| Total Debt | $719M |
| Net Debt | -$1.2B |