| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $968M | $881M | $847M | 9.8% | 14.3% |
| Op. Income | -$71M | -$72M | -$126M | 1.1% | 43.4% |
| Gross Margin | 43.9% | 44.1% | 44.7% | -0.2pp | -0.8pp |
| Net Margin | -3.5% | -5.8% | -12.7% | 2.3pp | 9.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.24 | $-0.35 | $-0.76 | 31.4% | 68.4% |
| Free Cash Flow | $23M | $46M | $129M | -51.0% | -82.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $968M |
| Cost of Revenue | $543M |
| GROSS PROFIT | $425M |
| R&D Expenses | $175M |
| Selling & Marketing | $222M |
| General & Administrative | $99M |
| SG&A Expenses | $320M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $496M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | -$71M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $28M |
| INCOME BEFORE TAX | -$43M |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $28M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $88M |
| Stock-Based Compensation | $88M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$131M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$875.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$875.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$19M |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2.1B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $669M |
| Inventory | $96M |
| Other Current Assets | $153M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.0B |
| PP&E (Net) | $578M |
| Goodwill | $162M |
| Intangible Assets | $275M |
| Long-Term Investments | $57M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.1B |
| Account Payables | $276M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $96M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $23M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $617M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.8B |
| Retained Earnings | -$1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$661.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.1B |
| Total Debt | $627M |
| Net Debt | -$1.4B |