| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $192M | $210M | $205M | -8.6% | -6.1% |
| Op. Income | -$13M | $15M | $31M | -187.0% | -141.6% |
| Gross Margin | 32.1% | 35.2% | 32.9% | -3.1pp | -0.8pp |
| Net Margin | -0.3% | 5.1% | 11.3% | -5.3pp | -11.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $0.58 | $1.24 | -104.6% | -102.2% |
| Free Cash Flow | $18M | $25M | $49M | -27.4% | -63.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $192M |
| Cost of Revenue | $131M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $47M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $74M |
| Cost & Expenses | $205M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $600.0K |
| Interest Expense | $400.0K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$500.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$500.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$500.0K |
| D&A | $13M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$500.0K |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$10M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $8M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$100.0K |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $160M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $163M |
| Inventory | $142M |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $494M |
| PP&E (Net) | $389M |
| Goodwill | $358M |
| Intangible Assets | $110M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $62M |
| Other Non-Current Assets | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $987M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $47M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $124M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $18M |
| Other Non-Current Liabilities | $67M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $106M |
| TOTAL LIABILITIES | $230M |
| Common Stock | $19M |
| Additional Paid-In Capital | $147M |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$95M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$135M |