| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $210M | $214M | $229M | -1.8% | -8.2% |
| Op. Income | $15M | $11M | $27M | 29.2% | -46.3% |
| Gross Margin | 35.2% | 34.1% | 35.1% | 1.1pp | 0.1pp |
| Net Margin | 5.1% | 3.8% | 8.3% | 1.3pp | -3.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.58 | $0.44 | $1.02 | 31.8% | -43.1% |
| Free Cash Flow | $25M | $9M | $36M | 186.4% | -29.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $136M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $196M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $500.0K |
| Interest Expense | $400.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $136M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $196M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $500.0K |
| Interest Expense | $400.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | -$100.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$200.0K |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $146M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $189M |
| Inventory | $154M |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $521M |
| PP&E (Net) | $407M |
| Goodwill | $366M |
| Intangible Assets | $118M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $58M |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $45M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $123M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $24M |
| Other Non-Current Liabilities | $71M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $117M |
| TOTAL LIABILITIES | $239M |
| Common Stock | $19M |
| Additional Paid-In Capital | $156M |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$55M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | -$121M |