| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $97.0K | $134.9K | $22.5K | -28.1% | 331.0% |
| Op. Income | -$66.1K | -$77.2K | -$50.2K | 14.3% | -31.8% |
| Gross Margin | 97.8% | 97.5% | 100.0% | 0.3pp | -2.2pp |
| Net Margin | -280.8% | -208.0% | -9317.5% | -72.8pp | 9036.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.02 | $-0.34 | -66.7% | 90.6% |
| Free Cash Flow | -$3.0K | -$434.8K | $111.8K | 99.3% | -102.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97.0K |
| Cost of Revenue | $2.1K |
| GROSS PROFIT | $94.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $143.7K |
| SG&A Expenses | $143.7K |
| Other Expenses | $17.2K |
| Operating Expenses | $161.0K |
| Cost & Expenses | $163.1K |
| OPERATING INCOME | -$66.1K |
| Interest Income | $23.1K |
| Interest Expense | $227.8K |
| Other Income/Expenses | -$206.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$272.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$272.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$2 |
| NET INCOME | -$272.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$272.3K |
| D&A | $17.2K |
| EBIT | -$44.6K |
| EBITDA | -$27.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$272.3K |
| Depreciation & Amortization | $13.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $118.8K |
| Change in Working Capital | $137.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3.1K |
| Capital Expenditure | $3 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$450.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $1.6K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$448.4K |
| Net Debt Issuance | $394.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $394.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3.0K |
| Net Change in Cash | $18.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18.3K |
| Inventory | -$18.3K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150.6K |
| PP&E (Net) | $471.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $557.9K |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$3M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $289.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$813.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$21M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $719.7K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $719.7K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $5M |