| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $134.9K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$77.2K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 97.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | -208.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$434.8K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134.9K |
| Cost of Revenue | $3.3K |
| GROSS PROFIT | $131.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $191.5K |
| SG&A Expenses | $191.5K |
| Other Expenses | $17.2K |
| Operating Expenses | $208.8K |
| Cost & Expenses | $212.1K |
| OPERATING INCOME | -$77.2K |
| Interest Income | $18.7K |
| Interest Expense | $220.6K |
| Other Income/Expenses | -$203.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$280.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$280.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1 |
| NET INCOME | -$280.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$280.7K |
| D&A | $17.2K |
| EBIT | -$60.1K |
| EBITDA | -$42.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$280.7K |
| Depreciation & Amortization | $13.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$139.2K |
| Change in Working Capital | -$28.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$434.8K |
| Capital Expenditure | $3 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$100.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $1.5K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$98.5K |
| Net Debt Issuance | $253.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $253.6K |
| FREE CASH FLOW | -$434.8K |
| Net Change in Cash | -$399.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $153.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $185.8K |
| PP&E (Net) | $478.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $624.1K |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $561.8K |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $68.9K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $4M |