| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $536M | — | $544M | — | -1.5% |
| Op. Income | $32M | — | $52M | — | -39.2% |
| Gross Margin | 21.4% | — | 24.6% | — | -3.2pp |
| Net Margin | 5.7% | — | 8.9% | — | -3.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.77 | — | $2.71 | — | -34.7% |
| Free Cash Flow | $35M | — | $18M | — | 91.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $536M |
| Cost of Revenue | $421M |
| GROSS PROFIT | $114M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $504M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $102.0K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | $7M |
| NET INCOME | $31M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $536M |
| Cost of Revenue | $421M |
| GROSS PROFIT | $114M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $504M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $102.0K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | $7M |
| NET INCOME | $31M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $413.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $56M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$139M |
| Sales/Maturities of Investments | $146M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$34M |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | -$624.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$47M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $95M |
| Net Receivables | $67M |
| Inventory | $76M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $258M |
| PP&E (Net) | $71M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $126M |
| TOTAL ASSETS | $384M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $64M |
| Common Stock | $24M |
| Additional Paid-In Capital | $51M |
| Retained Earnings | $437M |
| Treasury Stock | -$192M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $320M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $320M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $384M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$8M |