| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $544M | — | $596M | — | -8.7% |
| Op. Income | $52M | — | $103M | — | -49.7% |
| Gross Margin | 24.6% | — | 30.2% | — | -5.7pp |
| Net Margin | 8.9% | — | 14.8% | — | -6.0pp |
| EPS (Diluted) | $2.71 | — | $4.96 | — | -45.4% |
| Free Cash Flow | $18M | — | $50M | — | -63.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $544M |
| Cost of Revenue | $410M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | -$5.0K |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $492M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $205.0K |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $11M |
| NET INCOME | $48M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $544M |
| Cost of Revenue | $410M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $39M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | -$5.0K |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $492M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $205.0K |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $11M |
| NET INCOME | $48M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $48M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$36M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$193M |
| Sales/Maturities of Investments | $249M |
| Other Investing Activities | $5.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $41M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | -$111M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$125M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | -$50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $102M |
| Net Receivables | $60M |
| Inventory | $80M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $271M |
| PP&E (Net) | $72M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $127M |
| TOTAL ASSETS | $399M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $149.0K |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $67M |
| Common Stock | $24M |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | $418M |
| Treasury Stock | -$158M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $332M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $332M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $399M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$13M |