| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $31M | $22M | -38.9% | -13.9% |
| Op. Income | -$66M | -$58M | -$72M | -14.5% | 7.5% |
| Gross Margin | 78.5% | 59.2% | 29.3% | 19.3pp | 49.3pp |
| Net Margin | -348.4% | -191.2% | -345.3% | -157.2pp | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.61 | $-1.38 | $-1.79 | -16.7% | 10.1% |
| Free Cash Flow | -$86M | -$45M | -$67M | -91.2% | -28.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $59M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $33.0K |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | -$66M |
| Interest Income | $70.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$519.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$67M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$67M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$64M |
| EBITDA | -$60M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$67M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$14.0K |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | -$81M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $68M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $63M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | -$86M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $70M |
| Short-Term Investments | $262M |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $389M |
| PP&E (Net) | $205M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $142M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $359M |
| TOTAL ASSETS | $748M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $58M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $112M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $83M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $170M |
| TOTAL LIABILITIES | $283M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $985M |
| Retained Earnings | -$508M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $465M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $465M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $748M |
| Total Debt | $93M |
| Net Debt | $23M |